Kanapių sėklų proteinas, kuo jis naudingas sveikatai?

Baltymų milteliai yra populiarus maisto papildas, kurį naudoja tiek sportininkai tiek tie, kurie bando kontroliuoti svorį ar padidinti raumenų masę. Kanapių proteinas yra vienas iš populiariausių pasirinkimų norint vartoti augalinės kilmės baltymus, gaminamas sutrynus kanapių sėklas į žalius miltelius. 

Šie baltymai turi riešutus primenantį skonį ir yra dažnai naudojamas desertams, salotoms ar kokteiliams norint padidinti baltymų kiekį patiekaluose. Kanapių sėklos yra aukštos kokybės baltymai, puikiai tinkantys veganams ar vegetarams, turintys visas nepakeičiamas aminorūgščių grupes, taip pat skaidulų, sveikųjų riebalų ir mineralų. Taigi panagrinėkime plačiau kuo dar yra naudingas kanapių proteinas žmogaus sveikatai.

Kanapių proteino aminorūgštys

Kanapės (Cannabis sativa L.) yra plačiai naudojamos visame pasaulyje. Apdorojant produktą išgaunama apie 30% aliejaus ir 25% aukštos kokybės baltymų. Dėl šios priežasties kanapių sėklos, kuriose yra mažai (* 0,3%) tetrahidrokanabinolio (THC), dabar teisėtai auginamos ir daugelyje Europos šalių. Be to, yra užfiksuota, jog žalios, keptos, virtos ar aliejaus pavidalo kanapių sėklos Kinijoje jau vartojamos kaip maistas ir vaistas daugiau nei 3000 metų.

Aminorūgštys panaudojamos tartum įvairių formų plytelės statant baltymą. Žemiau esančioje lentelėje galite pamatyti visas aminorūgštis esančias bulvių, kviečių, kukurūzų, ryžių, sojų pupelių, kanapių, rapsų, kiaušinių, išrūgų miltelių baltymuose.

7h4PV0DPtz4TuS7UGAPKRGnyzlfvRZ9Cm8xPc3cya453mAbHMdUVjwQoPyT0O4oQKzj6JinliKMTFvTs98lD3ANMQGHQfI0Q0TnCYM4VIuAdVechky1wmznzn-s4xj8TQnAdcPXD

Dvi pagrindinės kanapių sėklų aminorūgštys yra edestinas ir albuminas. Abu šie aukštos kokybės junginiai yra lengvai virškinami ir juose yra gausu svarbių medžiagų žmogaus organizmui. Be to, kanapių sėklose yra išskirtinai didelis aminorūgšties arginino kiekis. Štai todėl kanapių sėklos tūkstančius metų buvo naudojama įvairiems sutrikimams gydyti tradicinėje rytietiškoje medicinoje.

Palyginimas su kiaušinių ir sojos baltymais

Žemiau pateiktoje diagramoje galite pamatyti aminorūgščių palyginimą tarp sojų pupelių baltymų, kanapių sėklų baltymų ir kiaušinių baltymų.

EeORV7VBlxz7yTmh1zTcaIvIAfvO3oQHje-srien7P6D7DBVcRaiBvmvo2UNp4xTWR3ESaVXNLSDEyOKkcRA1_7a1VtoOkukst2CYWrnVZl9PF3LdcGmmxq-kbNmyCXForwDNnSg

Kaip matote šioje diagramoje, kanapių sėklose daugeliu atvejų yra didesnis aminorūgščių skaičius ir jos net turi daugiau baltymų nei kiaušinių baltymai. 

Kiaušinių baltymų, kanapių sėklų ir sojų baltymų aminorūgščių palyginimas rodo, kad kanapių sėklų baltymai yra itin aukštos kokybės baltymai ir yra puikus pakaitalas veganams ir vegetarams.

Kanapių sėklų baltymuose yra labai daug sieros turinčių aminorūgščių metionino ir cistino (4), be to, labai didelis arginino ir glutamo rūgšties kiekis. Kaip pramoninis daržovių mitybos šaltinis, kanapių sėklos ir kanapių miltai yra turtingi baltymų ir polinesočiųjų aliejų šaltiniai.

Kanapių baltymų vitaminai ir mineralai

uMKX12nL6DkdkYwqMEibmGQ5hqlj4BhnDFA4mKX0FHx1j6OTRIm0m72cJQDwFQYFs2OYcqAzmOxX3P41rN3oHVe16QJTSoKxs4ARe_yRHcsP8e5u_yT4P43CUONjcyN5a8VaNq33

Kanapių sėklų baltymuose gausu  mineralų, tokių kaip fosforas, kalcis, magnis, geležis, manganas, cinkas ir varis, šaltinis. Dėl visos maistinės naudos sunku suprasti, kodėl kanapių sėklų proteinas vis dar nevartojami kasdien.

Šiose sėklose taip pat yra junginių, vadinamų lignanamidais, kurie pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis. Antioksidantai apsaugo organizmą nuo oksidacinio pažeidimo, kuris susijęs su lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip širdies ligos ir diabetas. 

Rekomenduojama dienos norma

Suaugusiesiems reikia ne mažiau kaip 0,8 g / kg kūno svorio kiekvieną dieną (5). Pavyzdžiui, 68,2 kg sveriantis suaugęs žmogus turi suvartoti 55 g baltymų per dieną.

Tačiau aktyviems žmonėms reikia daugiau baltymų, jog palaikytų raumenų masę. Tarptautinė sporto mitybos draugija pataria, kad reguliariai aktyvūs žmonės valgytų 0,64–0,9 gramo 1,4–2,0 gramo vienam kūno svorio kilogramui per dieną.

Nors sveiki maisto produktai turi sudaryti didžiąją dalį baltymų jūsų racione, papildas kanapių baltymų milteliais gali būti geras papildomas baltymų šaltinis.

  1. Variability in Antinutritional Compounds in Hempseed Meal of Italian and French Varieties by Roberto Russo, Remo Reggiani, Istituto di Biologia e Biotecnologia Agraria, CNR, Milano, Italy

  1. Structural and functional characterization of hemp seed (Cannabis sativa L.) protein-derived antioxidant and antihypertensive peptides by Abraham T. Girgih  Chibuike C. Udenigwe Rotimi E. Aluko

  2. Hempseed as a nutritional resource: An overview by D. J. Gibb, M. A. Shah, P. S. Mir, and T. A. McAllister

  3. Isolation and primary structure of methionine- and cystine-rich seed protein of Cannabis sativa by Department of Home Economics, Faculty of Education, Niigata University, Japan.

  4. Dietary protein requirements and adaptive advantages in athletes by Exercise Metabolism Research Group, Department of Kinesiology, McMaster University, 1280 Main St. West, Hamilton ON, Canada

  5. International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise by Jäger, Kerksick, Campbell, Cribb, Wells, Skwiat, Purpura, Ziegenfuss, Ferrando, Arent, Smith-Ryan, Stout, Arciero, Ormsbee, Taylor, Wilborn, Kalman, Kreider, Willoughby, Hoffman, Krzykowski, Antonio.

Palikti komentarą

Komentarai yra peržiūrimi prieš paskelbiant

LT
Lithuanian